Ta strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jesteś OK!

chcę być szczęśliwa, chcę być szczęśliwy, jestem smutna, jestem przygnębiony.

RECEPTA NA SZCZĘŚCIE


PIENIĄDZE?
Na pewno z nimi jest łatwiej, niż bez nich. Ale czy są wyznacznikiem szczęścia? Zapewne są środkiem do celu, wygodniejszego życia, kupna czegoś lepszego, mogą również poszerzać horyzonty… .

A znacie kogoś kto jest Bogaty i nie jest szczęśliwy?

MIŁOŚĆ? Zakochani na pewno są szczęśliwi, czyli każdy z nas był lub będzie kiedyś szczęśliwy! Ale chyba pierwsza faza miłości dające uczucie szczęścia w każdej płaszczyźnie, nie trwa wiecznie. Nasz organizm nie jest w stanie przeżyć takiej ilości fascynacji drugim człowiekiem. Więc zostają dobre Relacje, one podobnie jak pieniądze mogą być składową szczęścia.

Obserwując życie, czytając w niejednej książce, sprawdzając na sobie oraz na klientach coachingowych, zauważyłam że prawdziwe szczęście daje nam: ŻYCIE W ZGODZIE Z SAMYM SOBĄ.

Oznacza to nic innego jak  ŻYCIE W ZGODZIE Z WŁASNYMI WARTOŚCIAMI. A następstwem takiego życia jest dobre mniemanie o sobie samym i swoich wartościach. Właśnie wtedy odnosimy sukcesy, jesteśmy szczęśliwi, mamy tzw. pogodę ducha, czujemy się stabilnie.  Osoba taka wie dokąd podąża, po co to robi i jakie czerpie z tego korzyści i nie chodzi tu o korzyści materialne. To także mniejsza samokrytyka poprzez akceptację siebie i innych i pozwalanie sobie (i innym) na popełnianie niezamierzonych błędów, pomyłek. Uczenie się poprzez doświadczenie, także w sytuacjach trudnych, np. poprzez zadawanie sobie pytania, czego mnie nauczyła ta sytuacja? 

Konsekwencjami życia w niezgodzie z własnymi wartościami mogą być: smutek, rozgoryczenie, porównywanie innych,  niska samoocena, pesymizm, lenistwo, brak pewności siebie, dokonywanie niekorzystnych wyborów, brak akceptacji samego siebie itp.. Niektórzy uczą się, pracują, zakładają rodziny i nie wiedzą, po co dokładnie to robią? Bo tak trzeba, bo tak to zwykle wygląda, bo tak żyje większość społeczeństwa. Jakie ma to dla mnie znaczenie, ta obrana nauka, praca X (a nie Y), co ona mi daje? Czy daje mi to satysfakcję,  czy jest w zgodzie z moimi pragnieniami, dążeniami?

Hmm więc jakie masz wartości? Co lubisz w sobie, czego nie? Czy znasz swoje mocne strony i wykorzystujesz je w swoim życiu? Czy potrafisz jasno i precyzyjnie określić co jest dla Ciebie najistotniejsze w życiu i czy działasz w tym kierunku?

Bez odpowiedzi na te pytania niestety najczęściej czujemy się sfrustrowani, zaniepokojeni… .
Każdy z nas ma różne wartości w sobie. Czasami, z różnych powodów, zapominamy o nich, zakopujemy je daleko idąc na kolejne kompromisy w życiu, gdy jest ich zbyt dużo zaczynamy coraz mniej szanować i siebie i innych. Dlatego warto inwestować w siebie swój rozwój np. poprzez coaching, psychoterapię. Nabytych umiejętności nikt Ci nie zabierze, jeżeli będziesz żył w zgodzie z własnymi wartościami, nie będziesz miał problemu z podjęciem decyzji. Jeżeli dodatkowo nauczymy Cię asertywnej komunikacji, będziesz potrafił obronić swoje prawa, wartości.

Aby osiągnąć coś wartościowego w życiu prywatnym
i zawodowym, najpierw musisz rozwinąć sam siebie
i stać się wartościową osobą.
~Brian Tracy

 

Czym różnią się szczęśliwi od nieszczęśliwych?

Autor tekstu: Anna Drabek 

Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie tekstu bez zgody autora jest zabronione.

 

coach Wrocław, coaching Wrocław, dobry coach Wrocław,