RECEPTA NA SZCZĘŚCIE
Co daje nam szczęście?
PIENIĄDZE? Na pewno z nimi jest łatwiej niż bez nich, ale czy są wyznacznikiem szczęścia? Zapewne są środkiem do celu, wygodniejszego życia, kupna czegoś lepszego, mogą również poszerzać horyzonty i są źródłem możliwości.
Czy znacie kogoś kto jest bogaty i nie jest szczęśliwy? Ja znam.
MIŁOŚĆ? Zakochani na pewno są szczęśliwi, czyli każdy z nas był lub będzie kiedyś szczęśliwy! Jednak pierwsza faza miłości, dająca uczucie szczęścia w każdej płaszczyźnie nie trwa wiecznie. Nasz organizm nie jest w stanie przeżyć takiej ilości fascynacji drugim człowiekiem. Zostają więc dobre relacje, one podobnie jak pieniądze mogą być składową szczęścia.
Obserwując życie, czytając w niejednej książce, sprawdzając na sobie, oraz na klientach coachingowych zauważyłam, że prawdziwe szczęście daje nam ŻYCIE W ZGODZIE Z SAMYM SOBĄ.
Oznacza to nic innego jak ŻYCIE W ZGODZIE Z WŁASNYMI WARTOŚCIAMI. Następstwem takiego życia jest pozytywne myślenie o sobie samym i swoich wartościach. Właśnie wtedy odnosimy sukcesy, jesteśmy szczęśliwi, mamy tzw. pogodę ducha, czujemy się stabilnie. Osoba taka wie, dokąd podąża, po co to robi i jakie czerpie z tego korzyści i nie chodzi tu tylko o korzyści materialne. To także mniejsza samokrytyka poprzez akceptację siebie i innych, oraz pozwalanie sobie (i innym) na popełnianie niezamierzonych błędów czy pomyłek, a także uczenie się poprzez doświadczenie w sytuacjach trudnych, np. poprzez zadawanie sobie pytania, czego mnie nauczyła ta sytuacja?
Konsekwencjami życia w niezgodzie z własnymi wartościami mogą być: smutek, rozgoryczenie, porównywanie innych, niska samoocena, pesymizm, lenistwo, brak pewności siebie, dokonywanie niekorzystnych wyborów, brak akceptacji samego siebie itp. Niektórzy uczą się, pracują, zakładają rodziny nie wiedząc, po co dokładnie to robią. Bo tak trzeba? Bo tak to zwykle wygląda i tak żyje większość społeczeństwa? Jakie ma dla mnie znaczenie kierunek edukacji, praca X (a nie Y), co ona mi daje? Czy daje mi to satysfakcję, czy jest w zgodzie z moimi pragnieniami, dążeniami?
Jakie masz wartości? Co lubisz w sobie, czego nie? Czy znasz swoje mocne strony i wykorzystujesz je w swoim życiu? Czy potrafisz jasno i precyzyjnie określić co jest dla Ciebie najistotniejsze w życiu i czy działasz w tym kierunku?
Bez odpowiedzi na te pytania niestety najczęściej czujemy się sfrustrowani i zaniepokojeni.
Każdy z nas może cenić inne wartości. Czasami, z różnych powodów, zapominamy o nich, zakopujemy je daleko idąc na kolejne kompromisy w życiu, a gdy jest ich zbyt dużo zaczynamy coraz mniej szanować i siebie i innych. Dlatego warto inwestować w siebie i swój rozwój, np. poprzez coaching, psychoterapię. Nabytych umiejętności nikt Ci nie zabierze, jeżeli będziesz żył w zgodzie z własnymi wartościami, nie będziesz miał problemu z wyznaczaniem celów i podejmowaniem decyzji. Jeżeli dodatkowo nauczymy Cię asertywnej komunikacji, będziesz potrafił obronić swoje prawa, granice, decyzje czy wartości jakimi się kierujesz.
Aby osiągnąć coś wartościowego w życiu prywatnym
i zawodowym, najpierw musisz rozwinąć sam siebie
i stać się wartościową osobą.
~Brian Tracy
Czym różnią się szczęśliwi od nieszczęśliwych?