USTALMY FAKTY:

Najczęściej zmieniamy pracę wiosną i jesienią.
Rozmowa Kwalifikacyjna dla większości kandydatów jest stresująca i jest to normalne, ponieważ boimy się odrzucenia i negatywnej oceny naszej osoby. Tylko psychopaci się nie boją. Możesz pokonać stres korzystając z różnych dostępnych na rynku usług, porad czy technik. Możesz też chodzić na inne rozmowy rekrutacyjne by przygotować się do tej, na której najbardziej Ci zależy. Możesz też uświadomić sobie czego dokładnie chcesz i z jakiego powodu Ci na tym zależy, pamiętając że jesteś wart by o to zawalczyć.

To nieprawda, że na rozmowie kwalifikacyjnej musisz być bardzo pewny siebie. Osoby zbyt pewne siebie mogą być odrzucone, bo zostaną odebrane jako osoby aroganckie lub osoby, którym jeśli się coś nie spodoba to odejdą, bo są właśnie zbyt pewne siebie. Masz prawo się stresować, nie jest to w końcu dla Ciebie codzienna sytuacja. Masz prawo również powiedzieć, że  się stresujesz ponieważ bardzo Ci zależy na tej pracy, ale raczej nie mów, że nie lubisz takich wystąpień, bo to akurat nic nie wnosi.

Na zachętę podaję przykład z życia wzięty dla osób nieśmiałych:

Nieśmiały analityk rynku mówi ze spuszczonym wzrokiem do pracodawcy: „Proszę Państwa ja nie jestem zbyt śmiały i wolę pracować sam, ale znam się jak mało kto na analizie rynku i mogę to Państwu udowodnić przygotowując pokazowy projekt”.

Na pytanie rekrutera co sprawia, że Pan się tak dobrze zna na analizie rynku (?) kandydat odpowiada. „… jako osoba działająca w pojedynkę, wolałem wygenerować swoje rozwiązania, i dochodzić do wszystkiego sam, przez co okazało się, że moje analizy są wielopłaszczyznowe i nietuzinkowe”.

Ta sama sytuacja może dotyczyć: informatyka, kucharza, księgowej i wielu, wielu innych.

NIE PRÓBUJ SIEBIE ZMIENIAĆ ZA WSZELKĄ CENĘ, ALE STARAJ SIĘ DOSKONALIĆ SWOJE MOCNE STRONY, METODĘ I STYL PRACY.

Zazwyczaj nie mamy problemu z wymienieniem swoich słabych stron, ale musimy pamiętać, że nietuzinkowych wyników nie osiąga się w obszarach swoich słabości. Dlatego warto na pewno zdiagnozować, które ze słabości są zagrażające Twojemu zawodowemu spełnieniu i jak możesz nad nimi popracować. Jeżeli brakuje Ci pomysłu czy motywacji – nie martw się. Na szczęście żyjemy w czasach gdzie doradcy zawodowi czy coachowie kariery są na wyciągnięcie ręki.

Z LEDWIE PRZECIĘTNEGO PRACOWNIKA W GWIAZDĘ ORGANIZACJI

Aby być skutecznym i zadowolonym ze swojej pracy zawodowej, powinieneś być doceniany za efekty swojej pracy przez pracodawcę, niestety nie zawsze masz na to wpływ. Dlatego zacznij sam siebie doceniać i dostrzeż ile rzeczy się wokół Ciebie zmieni.

ZDIAGNOZUJ SWOJE MOCNE STRONY

Możesz np. odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań:

Do robienia czego nie potrzebujesz żadnej motywacji?
Które z Twoich predyspozycji/umiejętności wykonujesz najchętniej?
W jakim obszarze uzyskujesz najlepsze wyniki?
Które cechy umożliwiają Ci osiąganie pożądanych wyników?
Jakie zdolności chciałbyś a nawet powinieneś udoskonalić by osiągnąć pożądane wyniki? itp.

Jak możesz uzupełniać swoje ‘braki’ byś mógł się skupić na swoich mocnych stronach, które są wystarczające? 

Wypisz sobie swoje mocne strony i zadaj sobie pytanie: gdzie mogę (i chcę) wykorzystywać swoje mocne strony.

ZASTANÓW SIĘ JAK DZIAŁASZ, BY NIE STAĆ SIĘ KOLEJNYM ZNUŻONYM PRACOWNIKIEM.

Czy jestem wzrokowcem, czy słuchowcem? Czy najlepiej uczę się robiąc notatki, czytając, oglądając, czy słuchając innych? Czy najlepsze wyniki osiągasz pracując sam, czy w zespole?

Uwaga, tu niektórzy pracodawcy, wiedząc, że kandydaci czasem oszukują byleby tylko dostać daną pracę, zadają inne pytanie typu: Gdybyś miał wybrać pomiędzy: grą w szachy a piłką ręczną, co byś wybrał? Jeżeli lubisz być częścią zespołu wybierz piłkę ręczną, jeżeli wolisz pracować sam wybierz grę w szachy.

Czy wolisz kiedy wszystko jest przewidywalne i poukładane, czy raczej nie przeszkadza Ci praca w warunkach stresujących? Np. wtedy, kiedy niektóre etapy Twojej pracy są nieprzewidywalne.

Jeżeli warunki stresujące nie są dla Ciebie problemem, to czy w związku z tym masz zdolność do regeneracji po ewentualnej porażce? – zastanów się jak to znosisz.

Czy najlepsze wyniki osiągasz podejmując decyzje sam, czy kiedy doradzasz innym? Np. z pozycji eksperta w danej dziedzinie.

TWOJE WARTOŚCI, ZASADY ETYCZNE

Jakie są Twoje wewnętrzne wartości? Np. duma, prestiż, sprawiedliwość, uczciwość, wolność… .

Które z Twoich obowiązków/umiejętności czyni Twoje życie wartościowym? Na przykład: propagowanie zasad uczciwej przedsiębiorczości; wspieranie innych w ich potrzebach; spontaniczne decyzje; czy poczucie posiadania kontroli.

MIEJSCE PRACY

Zastanów się gdzie jest Twoje miejsce? W jakim środowisku pracy najlepiej byś się odnalazł?

Zacznij walczyć o tą pracę, i zrób to dla siebie, nie dlatego że musisz, ale dlatego, że chcesz. Obojętnie gdzie teraz jesteś ile masz lat, na każdym etapie swojego życia to Ty masz na nie największy wpływ.

Korzystając z wiedzy o samym sobie z łatwością napiszesz list motywacyjny, w którym możesz zawrzeć, które z Twoich cech osobowości, umiejętności i predyspozycji sprawiają, że jesteś atrakcyjnym kandydatem na dane stanowisko.

Możesz też napisać, które z Twoich kompetencji przyczynią się do jeszcze większego sukcesu pracodawcy, do którego aplikujesz.

Myślę, że tak przygotowany list motywacyjny na pewno spodoba się pracodawcy, oraz wzbudzi w nim zaufanie dotyczące Twojej samoświadomości. Dzięki temu, że podążacie w tym samym kierunku (np. Twoje wartości są zgodne z misją firmy) możesz stać się pożądanym przez niego pracownikiem, któremu będzie mógł zaufać. Oprócz tego zauważy, że nie będziesz pracował dla niego tylko dlatego, że musisz mieć jakąś pracę.

Przywołane w tym artykule pytania są często zadawanymi na rozmowie kwalifikacyjnej. Jednakże aby w przyszłości nie być przeciętnym pracownikiem odpowiadaj na nie szczerze i szukaj pracy tylko w obszarach, które Cię interesują. Inaczej możesz być niezadowolonym ze swojego szefa, pracy itp. Nie znając siebie, swoich wartości, mocnych stron i ograniczeń lub nie korzystając z tej wiedzy, będziesz szedł w życiu na zbyt wiele kompromisów. To one wcześniej czy później przełożą się na malejącą satysfakcję, w każdym obszarze Twojego życia.