Współczesne związki

WSPÓŁCZESNE TENDENCJE ZAWIERANIA ZWIĄZKU. 

Model skandynawski
Najpierw niezobowiązujący seks, jeżeli jest fajnie – pierwsza randka. Do niedawna zanim para zaczynała ze sobą sypiać, chciała poczuć się ze sobą bezpiecznie i obdarzyć się zaufaniem. Dziś to rozmowa o sobie jest bardziej intymna niż seks.

Mężczyźni i kobiety
Dorosły facet, który unieszczęśliwia kobietę, jest bardziej chłopcem, niż mężczyzną. Polki (w większości) utrzymują KULTUROWY PRZEKAZ, że powinno się o nie zabiegać. Oznacza to, że mężczyźni otrzymując czerwone lub żółte światło, nie powinni się od razu poddawać.

Niektóre dziewczyny z klubów są przekonane, że polscy mężczyźni są albo nieśmiali, albo już zbyt pijani na kulturalny podryw.

Gdy mężczyzna ma wiele partnerek – ma powodzenie. Gdy kobieta ma wielu partnerów – jest puszczalska. Inaczej: Kobieta również podąża za swoim pożądaniem, zamiast za kulturowymi normami i oczekiwaniami innych.

Bajki
Jesteśmy nauczeni romantycznej miłości z bajek, on na białym koniu zdobywa księżniczkę z wieży. On piękny młody i bogaty, ona nienaruszona, czysta i żyli długo i szczęśliwe. Ale nie nauczono nas co dalej. 

Fot. Dina Goldstein – Courtesy the artist

Dziś księżniczki same przyjeżdżają i odjeżdżają, a czasem księżniczka przegoni księcia szybszym samochodem.

Zdrady
Ponoć mężczyźni zdradzają 3 razy częściej od kobiet, analogicznie kobiety 3 razy rzadziej. To z kim sypiają Ci mężczyźni? Czyżby kobiety zdradzały, tak samo często jak mężczyźni, ale kłamią nawet w anonimowych ankietach?

Kiedyś żyliśmy w społeczeństwie kolektywnym, gdzie wszyscy są biali, obcokrajowców brak, a związki miały być heteroseksualne. Kiedyś baliśmy się inności, dziś przyzwyczajamy się do inności.

O związkach i rozwodach

KIEDYŚ ludzie mniej się rozwodzili, bo mieli mniejsze możliwości poznać kogoś innego, a poza tym było to kulturowo źle widziane. Związek dawał kobietom ekonomiczne i socjalne poczucie bezpieczeństwa.

Dziś żyjemy w czasach, w których kobiety nie muszą być wydawane za mąż by mieć dach nad głową, nie muszą rodzić dzieci dlatego, że tego się od nich oczekuje. Mogą się rozwieść, mogą być wolne. 

Potrzeba seksualności i potrzeba bliskości w zdrowym związku idą jednym torem. Czasem jesteśmy z osobą, która spełnia tylko jeden aspekt (1. bliskość, zaufanie czy bezpieczeństwo lub 2. pożądanie), przez co bliżej jest do posiadania zarówno kochanki(a) i żony/męża.

Zmiana
Dziś łatwiej wymienić niż naprawić. Bo zmiana jest łatwiejsza niż naprawa, lub próba naprawy. Mamy romantyczne wizje z bajek, że „za rogiem” czeka ktoś lepszy. Prawda jest taka, że nie wiadomo czy lepszy, może wpadniemy z deszczu pod rynnę, ale jest na to sposób: ZMIANA.
Być może w przyszłości standardem będzie posiadanie kilkuletniego związku i zmiany.

Moda
Modny staje się seks w internecie, kochankę możemy zastąpić seksem wirtualnym lub masturbacją. Rodzi się pytanie: czy w przyszłości ludzie będą się jeszcze dotykać?

Czasem, gdy jesteś głodny łatwiej przyjść do Mc Donalda niż ugotować obiad. Czasem, gdy masz ochotę na seks, łatwiej i szybciej Ci zajrzeć do Internetu?

Głowa, serce czy seksualność?
GŁOWA: (rozum) on/ona ma to czego oczekuje od partnera – takie, a nie inne wartości, umiejętności, przekonania, dobytek, wiedzę… .
SERCE: (chemia) motyle w brzuchu, spać nie można, myśli o partnerze, miękkie kolana… .
SEKSUALNOŚĆ: pożądanie, namiętność bez chęci na związek, bez przyzwolenia na emocje.

A Ty czym się kierujesz?

Zdrowe wskazówki
Małżeństwo to zaspokojenie głodu uczuć na dłużej.
Konflikty i kryzysy w związku są normą, ale ważne jest to jak z nich wychodzimy. Długość związku mierzy się po tym jak rozwiązujemy konflikty.

Dlatego warto popracować nad komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów (nie ucieczka, nie wzajemne oskarżanie się, nie walka o to kto ma rację). Podjąć próbę, poszukać wsparcia.

Małżeństwo to zespół, nie liczy się co moje co Twoje, ale co nasze. Zaufanie jest najważniejsze, jeżeli go zabraknie pojawia się kontrola lub ucieczka. Związek to zbliżanie się i oddalanie. Zbyt duża bliskość oznaczać będzie duszenie się, zbyt duża odległość oznaczać będzie realizację swoich potrzeb na zewnątrz.

Ten, kto walczy, ma siłę, determinację i odwagę. Walka o związek jest aktem dojrzałości. Szybka zmiana partnera lub porzucenie aktem niedojrzałości emocjonalnej.

Trzy główne fazy związku:
1. NAMIĘTNOŚĆ, najgorętsza, ale szybko się kończy,
2. INTYMNOŚĆ inaczej bliskość, pozytywne uczucia i działania wzmagające 
przywiązanie partnerów,
3. ZAANGAŻOWANIE rozwija się powoli, ale na najdłużej wystarcza i może zostać aż do końca. Dziś często zaangażowanie, to wspólny kredyt.

 ŹRÓDŁO: Wariant dynamiczny modelu miłości Sterneberga według B. Wojciszke, 2010 (modyfikacja J. A. Kowalski, 2011)
autorstwa Jerry34 – Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Samotność
– w związku (pierwsze objawy): mimo iż spędzacie czas razem, nie macie ochoty opowiadać sobie o przebiegu dnia, każde zajmuje się swoimi sprawami. 
– w tłumie: możemy być otoczeni przez tłum, a mimo to nie mamy w nikim wsparcia, nikt nas prawdziwie nie słucha i nie rozumie.

Dojrzały związek
daje poczucie wsparcia, bezpieczeństwa, zaufania, akceptacji (także słabości). Daje poczucie pewności, że nie jesteśmy ze sobą wyłącznie ze względu na powierzchowną fascynację, romantyczną miłością z bajki.
Ktoś, kto kocha – nie krzywdzi.
Wycofanie zaangażowania jednej ze stron oznacza rozpad związku.

Artykuł ten został również opublikowany w serwisie NaTemat.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
× Jestem na WhatsApp