Artykuł powstał na podstawie obserwacji związków, na bazie przeprowadzonych przeze mnie rozmów z mężczyznami, a także sesji coachingowych (life coaching lub coaching par). Przedstawiona opinia jest pewnego rodzaju generalizacją i nie każdy musi się z nią zgadzać, jednakże rządzi się ona pewną prawidłowością, o czym za chwile przekonają się Państwo sami.

Czego mężczyźni pragną, w związku, od kobiety? 6 najistotniejszych potrzeb:

1. UDANY SEKS

Jaka jest odpowiednia częstotliwość uprawiania seksu? Dwa razy dziennie? Czy może raz w miesiącu, ale porządnie? Mężczyźni, którzy poruszali taki temat na coachingu oznajmiali, że woleliby doświadczać zbliżenia 2-3 razy w tygodniu, ale żeby niosło za sobą przyjemność dla obojga partnerów.

Pod hasłem 'seks’ kryją się także inne potrzeby mężczyzn względem związku z „idealną kobietą”: tzw. chemia między partnerami, napięcie seksualne, ciekawość, uśmiech, tajemnica, szaleństwo, pożądanie, atrakcyjność.

2. WSPARCIE

Pod tym hasłem kryje się kilka nierozerwalnych pojęć, które są równie istotne dla mężczyzny jak wspomniany powyżej seks. TAK, SĄ TAKIE RZECZY! Zaraz za poczuciem, że jest pożądany, w kolejce wartości mężczyzny stoją zazwyczaj szacunek dla jego osoby, własne przekonania, a także lekka nuta uległości.

Wsparcie to także akceptacja, a nawet można by pójść jeszcze głębiej i metaforycznie porównać je do „zakładania” mężczyźnie (przez idealną kobietę) niewidocznej peleryny „supermena”. Mało który facet przyzna się do tego, ale nazywanie go przez kobietę imieniem superbohatera, kiedy na przykład robi Ci pyszny obiad, czy naprawia Twój komputer, sprawia mu niesamowitą satysfakcję, a jego poczucie własnej wartości rośnie.

Nawiasem mówiąc warto się doceniać, a kobieta, która potrafi wspierać i doceniać, będzie otrzymywała (od mężczyzny potrafiącego to docenić) wiele innych korzyści, np. miłych słów.

Jak wspierać mężczyzn, kiedy oni rzadko mówią o swoich problemach i tym, jak się przez nie czują?

Aby to zrozumieć, należałoby najpierw posłuchać mężczyzn, którzy często komunikuje, że nieradzenie sobie z czymś to słabość i nie powinno się do tego przyznawać. Dlaczego? Bo czują się wtedy słabi, a przede wszystkim chcą to zachować tylko dla siebie, aby nie utracić swojej męskości. Utarło się, że mężczyzna rzadko kiedy pyta kogoś innego o drogę, ponieważ jako samiec, przywódca stada, sam rozwiązuje swoje problemy, a zdanie się na innych często oznacza dla niego porażkę. Czym więc ma być to wsparcie? Trwaniem u boku, bycie partnerem, ale nie liderem. Po zaproszeniu do rozmowy o problemie, mężczyzna od kobiety oczekuje najczęściej tego, iż go wysłucha, uszanuje to co ma do powiedzenia i nie skwituje jego problemu krótkim „poradzisz sobie”. Oczekuje, że na koniec zapyta „czy mogę Ci jakoś pomóc?”.

Idealna kobieta będzie tuż za nim, nie będzie go negować w otwarty sposób, publicznie się przeciwstawiać. Będzie szanować jego potrzeby i odciążać od obowiązków, zwłaszcza w momencie, kiedy on się zajmuje czymś innym, np. ważnym projektem.

3. WIERNOŚĆ

W tym przypadku nie ma kompromisów, kobieta idealna jest wierna. Jej związek ją satysfakcjonuje, więc nie potrzebuje tzw. „odskoczni”. Nie oznacza to jednak, że kobieta ta nie ma w ogóle znajomych przeciwnej płci, otóż ma. W końcu związek opiera się na zaufaniu.

ZDRADA
Jeżeli jednak kobieta idealna zostaje zdradzona przez partnera i o tym wie, to:

– WERSJA 1 – wg mężczyzn (łagodna): kobieta idealna teoretycznie ufa wybrankowi, że było to jedynie rozładowanie napięcia seksualnego, żadnych uczuć do tej innej. Mężczyźni mówią o tym głośno i solidarnie (m.in. w przeróżnych programach telewizyjnych) „to tylko seks, zdarzyło się”. Jeżeli jest mu szalenie wstyd, przeprasza nieustannie, bije się w pierś, jest mu głupio, boi się, że może stracić ukochaną partnerkę, ma poczucie winy, zapewnia, że nadal kocha, a teraz to nawet jeszcze bardziej, bo boi się, że może stracić tak cenny skarb, bardzo żałuje i obiecuje, że już więcej tego nie zrobi. Wtedy Kobieta Idealna, jeśli wie, że jej mężczyzna (już nie idealny) nie jest kłamcą, może mu dać szansę. W końcu zna swoją wartość i mimo, że będzie jej smutno i przykro to sobie poradzi z nim czy bez niego, prawda?

Uwaga, ta zasada jednak nie działa w drugą stronę, jeżeli Kobieta prawie idealna weźmie sobie na 1 dzień wolne, i przypuśćmy, że zdradzi swojego ukochanego (z tych samych przyczyn co opisano powyżej), to pod żadnym pozorem mu o tym nie mówi. Ponieważ ta inteligentna osoba wie, że pozornie oczyszczające przyznanie się, w praktyce może oznaczać, że partner, przestanie jej ufać, będzie wypominać przez lata, a każde kolejne samotne wyjście może być źródłem wielu niepotrzebnych frustracji.

– WERSJA 2 – wg psychoterapeuty, czyli moja wersja (myślę, że mężczyzna idealny też by tak postąpił): Jeśli Cię zdradza – wywal delikwenta! Żartuję 😉 ALE Kobieta idealna jest asertywna, inteligentna i wie, że w 99% zdrada niczego nie naprawia, że nie dzieje się ona tak po prostu. Zdrady zazwyczaj są w mniejszym lub większym stopniu zaplanowane i druga strona zdaje sobie sprawę z konsekwencji, ale i tak postanawia zaryzykować. Jeżeli ktoś zdradził i nie ma świadomości z jakiego powodu to zrobił, to tym razem naprawdę, takiego delikwenta należy „wyrzucić z własnego życia”. Każda kolejna zdrada przychodzi łatwiej niż poprzednia, a pierwsza jest najtrudniejsza, ponieważ ma się wtedy (zazwyczaj) poczucie winy. Dodatkowo żadna Kobieta Idealna ani Mężczyzna Idealny nie dadzą sobie wmówić, że to jej czy jego wina, że partner zdradził, bo przytyła, bo się pokłócili itd. Kiedy coś w związku jest nie tak, powinno się o tym rozmawiać, iść na psychoterapie par, próbować szukać rozwiązań wspólnie. Jeżeli to nie pomaga, to zdrada jest tylko ucieczką od dotychczasowego związku i takiego partnera należy wystawić za drzwi, chociażby dlatego, że zdradzający musi odpokutować swoją winę.

Pisząc jeszcze o wierności z innego punktu widzenia warto wspomnieć, że mężczyźni z którymi rozmawiałam dodawali, że miernikiem wierności jest chęć pozostania i zaopiekowania się drugą połową np. w chorobie.

4. PARTNERTSTWO

Mężczyzna w związku z idealną kobietą powinien czuć, że tworzą całość, że mogą na sobie polegać, że „płyną jednym statkiem”, z jednym sterem, którym się dzielą, chociaż niekoniecznie po równo. W końcu płyniemy z kapitanem statku, nie odbierajmy mu jego roli. Już w czasach prehistorycznych, mężczyźni szli na łowy, a kobiety zbierały się przy wspólnym ognisku, pielęgnując więzi społeczne. Każdy ma inną rolę wzajemnie się uzupełniającą, co pozwala dobrze dobranej parze odnaleźć się w każdej sytuacji.

5. TOLERANCJA

Słowo tolerancja oznacza „znoszenie”, czyli „idealna kobieta” nie musi akceptować poglądów swojego mężczyzny, ale powinna rozumieć możliwość posiadania innego spojrzenia na świat. Wiąże się to zazwyczaj ze świadomością własnych wewnętrznych wartości i poszanowaniem innych, odmiennych. Idealna kobieta nie musi ich akceptować, ale wystarczy że je toleruje.

6. ZARADNOŚĆ

Pomimo, iż mężczyzn pociągają kobiety, którymi mogą się zaopiekować (kobiece, miłe, wrażliwe, doceniające wartości mężczyzny, wywyższające go przed siebie), to idealna kobieta, powinna być również zaradna, ale nie dominować. Fajnie, jeśli ma swoje pasje w których się rozwija, jeszcze fajniej byłoby, gdyby te zainteresowania przynosiły także korzyści majątkowe. Dzięki temu mężczyzna nie będzie się obawiał, że jest z nim tylko dla pieniędzy, a nie dlatego, że jest taki cudowny pod innymi względami, oraz być może mężczyzna będzie czuł mniejszy ciężar związany z utrzymaniem całego domostwa, szczególnie w trudnych chwilach. Co ważne kobieta idealna nie udaje, kobieta idealna jest sobą. Dla jednych będzie właśnie taka jak opisano powyżej, a dla innych zupełnie inna.

Źródło: R. Skynner i J. Cleese  „Żyć w rodzinie i przetrwać” przy okazji polecam książkę!

Najważniejsze, by każdy postępował zgodnie z własnymi wartościami, które oczywiście są satysfakcjonujące i bezpieczne dla nas samych, oraz nie szkodzą innym (zgodne z prawem czy normami społecznymi). Nie chodzi o to, by dostosować się do kanonu i żyć w niezgodzie z samym sobą.

Źródło: R. Skynner i J. Cleese  „Żyć w tym świecie i przetrwać” przy okazji polecam książkę!

CHCECIE WIEDZIEĆ CO MĘŻCZYŹNI SĄ W STANIE POŚWIĘCIĆ DLA ZWIĄZKU Z „IDEALNĄ KOBIETĄ”?

Autentyczne wypowiedzi mężczyzn:

1. Czas (poświęcenie czasu beztroskiego, wolnego, spędzonego z np. kolegami i/lub w samotności).

2. Energie (noszenie zakupów, zawiezienie kota do weterynarza itp.).

3. Niezależność (zmieniać swoje plany, na potrzeby wspólnego spędzania czasu z partnerką, uszanowania jej potrzeb).

4. Tolerowanie różnych fanaberii (np. zbyt duża ilość kosmetyków, ciuchów, butów, dziwne przekonania itp.)

5. Poświęcenie finansowe np.: kupuje drinki, biżuterie, prezenty, ubrania, opłaca wakacje, rachunki… (Uwaga nie wszystko musi być w jednym 'zestawie’ ;-))

6. Wykonywanie max. do 50% (preferowane 25%) obowiązków domowych typu. sprzątanie.

7. Wysłuchiwanie różnych opowieści np. o problemach.

8. Zajmowanie się kobietą, jej sprzętem elektronicznym, samochodem, przemeblowaniami itp.

9. Znoszenie złych humorów, obrażania się, nie częściej jednak niż raz lub 2 w miesiącu.

10. Opóźnienie związane z przedłużającym się szykowaniem do wyjścia.

Są w stanie jej wybaczyć i/lub tolerować:

11. „Głupie” seriale, ale nie częściej niż raz w tygodniu.

12. Zapominalstwo, ale nie częściej niż raz na miesiąc.

13. Wydawanie pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

14. Dziwną fryzurę i ubrania.

15. Jej brak chęci do robienia rzeczy wymyślonych przez niego.

16. Wkurzanie się, na to, że za mało robi w domu.

Biorąc pod uwagę powyższe, wypowiadający się mężczyźni nie łudzą się w istnienie kobiety idealnej – dosłownie, czyli takiej bez wad. Dzieje się tak dlatego, że urealniają swój ideał, akceptując odmienność drugiej osoby, a niektórzy bardziej świadomi wiedzą, że każdy ma swoje mocne i słabe strony, tak jak „kobieta idealna'”.

Zapytani, czy znają taką kobietę, lub słyszeli o tak owej, która dla nich mogłaby być idealna, po chwili zastanowienia, odpowiadają, że tak.

A Wy drodzy czytelnicy znacie takie kobiety?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
× Jestem na WhatsApp